Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Due Diligence Ready! Nowe narzędzie kontroli pochodzenia metali i minerałów dla przedsiębiorców

Komisja Europejska zainaugurowała dzisiaj portal internetowy Due Diligence Ready!, który zawiera informacje dla przedsiębiorców o sposobach kontroli pochodzenia używanych przez nich metali i minerałów. Kontrole takie są elementem procedury zachowania należytej staranności. Portal pomoże przedsiębiorcom zagwarantować, że wykorzystywane przez nich surowce nie zostały pozyskane z pogwałceniem prawa człowieka. Poprawi się dzięki temu przejrzystość i rozliczalność łańcuchów wartości.
Komisarz Elżbieta Bieńkowska, odpowiedzialna za sprawy rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, powiedziała: Na rynku rośnie popyt na surowce pozyskiwane w odpowiedzialny sposób. Materiały te mają zasadnicze znaczenie dla nowych sektorów gospodarki i czystych technologii, takich jak akumulatory o dużej mocy. Przedsiębiorstwa powinny dopilnować, aby każdy etap łańcucha wartości był przejrzysty, odpowiedzialny i zrównoważony. Cieszę się, że uruchamiamy portal „Due Diligence Ready!”. Pomoże on przedsiębiorcom dokonywać bardziej świadomych wyborów.

Due Diligence Ready! to portal, który pomoże przedsiębiorcom:
  • poprawić wyniki, jeśli chodzi o należytą staranność w zaopatrzeniu w minerały: portal zapewni przedsiębiorcom informacje i materiały szkoleniowe, pozwalające im przestrzegać zasad „due diligence”. Narzędzie to jest przede wszystkim przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale do korzystania z niego zachęca się wszystkie przedsiębiorstwa stosujące minerały i metale;
  • przestrzegać przepisów rozporządzenia w sprawie odpowiedzialnego zaopatrzenia w minerały („rozporządzenia w sprawie minerałów z regionów ogarniętych konfliktami”): portal będzie zawierał wytyczne na temat odpowiedzialnego zaopatrzenia w metale i minerały, zwłaszcza w przypadku cyny, tantalu, wolframu i złota. Te metale i minerały wykorzystywane są do produkcji przedmiotów codziennego użytku, na przykład telefonów komórkowych, samochodów i biżuterii. Portal pomoże przedsiębiorcom w przestrzeganiu przepisów rozporządzenia, które określa wymogi dotyczące należytej staranności obowiązujące unijnych importerów tych metali i minerałów;
  • reagować na rosnący popyt na minerały pozyskane w odpowiedzialny sposób: dzięki poprawie przejrzystości w łańcuchu wartości portal „Due Diligence Ready!” pomoże przedsiębiorcom reagować na rosnącą świadomość i popyt na produkty i usługi wykonywane w zrównoważony sposób oraz będzie napędzał w ten sposób pozytywne zmiany w sektorze minerałów i metali.
Kontekst

Surowce mineralne mają ogromny potencjał dla naszej gospodarki, zwłaszcza dla jej strategicznych sektorów takich jak akumulatory, obliczenia wielkiej skali czy mikroelektronika. Popyt na minerały wydobywane na obszarach objętych konfliktami i w rejonach wysokiego ryzyka może przyczyniać się do kontynuacji starć zbrojnych i braku poszanowania praw człowieka. Budzi to obawy klientów, dostawców, organów regulacyjnych, inwestorów, organizacji pozarządowych i obywateli. Coraz częściej zwracają się oni do przedsiębiorstw – w tym do MŚP – o wykazanie, że używane przez nie minerały i metale nie przyczyniają się do działań szkodliwych dla ludzi.

Aby rozwiązać te problemy, w maju 2017 r. UE przyjęła rozporządzenie UE w sprawie odpowiedzialnego zaopatrzenia w minerały, zwane również „rozporządzeniem w sprawie minerałów z regionów ogarniętych konfliktami”. Dzięki tym nowym przepisom minerały wykorzystywane przez przemysł europejski będą pozyskiwane w odpowiedzialny sposób, a zyski czerpane z handlu minerałami nie trafią do rebeliantów ani nie posłużą do wspierania wojny i terroru. Rozporządzenie wspiera również rozwój społeczności lokalnych i przedsiębiorczości lokalnej. Od 1 stycznia 2021 r. przepisy obejmą ok. 95 proc. importu. Komisja i państwa członkowskie będą wspólnie starały się zapewnić, by do tego czasu istniały struktury niezbędne do wdrożenia przepisów rozporządzenia w całej UE.
 

Więcej informacji:

Due Diligence Ready! (EN): zobacz
Due Diligence Ready! - wersja polska: zobacz
 
 
Źródło: Komisja Europejska, www.ec.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
 
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Rue de la Loi 155
1040 BRUKSELA

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389