Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Posłowie do PE przesłuchają kandydatkę na prezesa EBC Christine Lagarde

  • 03-09-2019
  • Autor: BRWL
  • drukuj
Kandydatka na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde będzie odpowiadać na pytania posłów w Parlamencie Europejskim 4 września. Wysłuchanie rozpocznie się o godz. 10:30 i będzie dostępne na żywo na stronie Parlamentu.
Podczas spotkania w środę, posłowie z parlamentarnej Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON) będą mogli ocenić kandydatkę i wydać rekomendację, czy Parlament powinien poprzeć jej nominację. Głosowanie plenarne nad jej kandydaturą jest planowane podczas wrześniowej sesji plenarnej.

Wysłuchanie rozpocznie się o godz. 10:30 i będzie dostępne na żywo na stronie Parlamentu. Komisja ECON przegłosuje swoją rekomendację w środę popołudniu.

Christine Lagarde została nominowana na stanowisko prezesa EBC w lipcu tego roku. 1 listopada ma zastąpić ustępującego prezesa EBC, Mario Draghiego. Od 2011 r. była dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wcześniej piastowała różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko minister gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Opinia Parlamentu nie jest wiążąca dla Rady Europejskiej, ale jest ważna dla legitymacji demokratycznej kandydata lub kandydatki, ponieważ wydaje ją demokratycznie wybrany organ UE.

Jeśli Christine Lagarde otrzyma to stanowisko, będzie pierwszą kobietą na czele EBC. Posłowie apelowali już o więcej kobiet na stanowiskach w obszarze polityki gospodarczej i monetarnej UE.

Parlament Europejski i EBC

Filarem pracy Europejskiego Banku Centralnego jest jego niezależność polityczna, co oznacza, że powinien on mieć swobodę w dążeniu do celu, jakim jest utrzymanie stabilności cen, bez bycia poddanym presji politycznej.

Mimo to, z uwagi na demokratyczną rozliczalność, prezes Europejskiego Banku Centralnego uczestniczy w kwartalnych przesłuchaniach komisji parlamentarnej ECON, znanych jako „dialog walutowy”, podczas których wyjaśnia politykę monetarną i decyzje banku przed wybranymi przez Europejczyków przedstawicielami.

Prezes EBC przedstawia też raport roczny banku podczas sesji plenarnej i odpowiada na piśmie na pytania posłów.
 
 
Więcej informacji:

Transmisja na żywo z przesłuchania w Parlamencie Europejskim: zobacz
Rezolucja PE ws. równowagi płci przy obsadzaniu stanowisk ww obszarze polityki gospodarczej i monetarnej UE: zobacz
Znaczenie niezależności EBC: zobacz
Dialog walutowy: zobacz
Pytania do EBC i SRB: zobacz
Aktualności Parlamentu Europejskiego: zobacz
Strona Europejskiego Banku Centralnego: zobacz
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
Przedstawiciel Biura: Jarosława Suchecka
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Avenue Palmerston 3
B-1000 BRUKSELA

 
Tel: +32 2 234 68 56
Fax: +32 2 234 68 59

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389