Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Podsumowanie majowej sesji Parlamentu Europejskiego

  • 04-06-2018
  • Autor: BRWL
  • drukuj
Zmiany w dyrektywie o pracownikach delegowanych, nowe środki przeciwko dumpingowi i debata o przyszłości Europy - to niektóre z tematów sesji plenarnej.
Pracownicy delegowani czasowo do pracy w innym państwie UE otrzymają takie same wynagrodzenia za tą samą pracę w tym samym miejscu - zgodnie z nowelizacją przepisów przyjętą przez Parlament Europejski we wtorek, 29 maja. Zmiany mają zapewnić lepszą ochronę delegowanych pracowników oraz uczciwą konkurencję.
(więcej informacji w komunikacie prasowym oraz wideo)

UE będzie mogła nakładać wyższe cła na towary importowane z krajów trzecich po zaniżonych lub subsydiowanych cenach, a dochodzenia antydumpingowe będą znacznie krótsze - dzięki przepisom przyjętym przez Parlament Europejski w środę, 30 maja. Zdaniem sprawozdawcy - posła Christofera Fjellnera nowe przepisy to "nowoczesny sposób radzenia sobie z nieuczciwymi praktykami handlowymi". (więcej informacji w komunikacie prasowym)  

We wtorek posłowie debatowali o tym, jak UE powinna odpowiedzieć na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa wprowadzającej nowe cła na import stali i aluminium. (wideo)
W środę posłowie dyskutowali z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem o przyszłości Europy (więcej informacji w komunikacie prasowym)

W środę Parlament Europejski odniósł się w rezolucji do propozycji wieloletniego budżetu UE po 2021 roku przedstawionego przez Komisję Europejską. Posłowie chcą finansowania UE adekwatnego do nowych wyzwań, takich jak bezpieczeństwo i migracja, i do wcześniejszych celów politycznych, takich jak rozwój regionalny i Erasmus+ (więcej informacji w komunikacie prasowym

W środę posłowie przyjęli rezolucję o przyszłości wspólnej polityki rolnej. Polityka rolna w UE po 2020 powinna być inteligentniejsza, prostsza, bardziej zrównoważona, ale również odpowiednio finansowana i prawdziwie wspólna, uważają posłowie (więcej informacji w komunikacie prasowym oraz wideo). 

W środę Parlament Europejski przyjął sprawozdanie, w którym ostrzega, że strefa Schengen znajduje się pod ogromną presją i zaleca państwom członkowskim wzajemne zaufanie do jej funkcjonowania, solidarność i współpracę. "Jeśli Schengen zginie, zniknie Europa obywateli" - ostrzega poseł sprawozdawca Carlos Coelho (EPL, Portugalia) (więcej informacji w komunikacie prasowym) .

Posłowie chcą, by dyrektywa ws. ekoprojektu obejmowała nie tylko kryteria energooszczędności urządzeń takich jak lodówki czy kuchenki, ale także możliwości ich naprawy i recyklingu. Parlament Europejski chce, by ekoprojekt dotyczył także telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych (wideo).

Posłowie chcą stworzenia prawnych, technicznych i operacyjnych przeszkód, które uczynią manipulowanie przy licznikach albo niemożliwym, albo tak czasochłonnym, trudnym i kosztownym, że przestanie się ono opłacać (wideo). 
 

Więcej informacji:
 
Wideo Parlamentu Europejskiego podsumowujące majową sesję plenarną: zobacz 
Komunikaty z sesji plenarnej: zobacz
Centrum Multimedialne: zobacz
Serwis EP Newshub: zobacz
Parlament Europejski na Facebooku, Twitterze, Instagramie
 

Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
 
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Rue de la Loi 155
1040 BRUKSELA

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389